Subprime hypotéky

Subprime hypotéky

Subprime hypotéky sa stali na Slovensku známe až veľmi nedávno. V médiách sa tento výraz začal používať so začiatkom hypotekárnej krízy, ktorá vypukla v USA v roku 2007. Niektorí ekonomickí analytici považujú subprime hypotéky za príčinu celej finančnej krízi, s ktorou doteraz zápasí takmer celý svet.

Subprime hypotéky sú úvery, ktoré sa poskytujú klientom považovaných za nebonitných. „Prime“ žiadatelia sú bonitní klienti, ktorí sú považovaní za klientov schopných splácať úver.

Subprime hypotéky boli poskytované takmer každému, kto o ne požiadal. Hypotéky sa  v USA predávajú cez rôznych sprostredkovateľov, ktorých hlavnou motiváciou je predať hypotéku, za ktorú dostanú určitú províziu. Títo sprostredkovatelia sa nestarali o to, či žiadateľ o hypotéku bude schopný splácať. Banky kupovali tieto nekvalitné hypotéky, pretože vedeli, že štátom zriadené organizácie na podporu bývania ich od nich kúpia bez ohľadu na ich kvalitu. Takto vznikla systémová chyba.

Na Slovensku sa však hypotéky prideľujú na základe úplne iných postupov a kritérií. Subprime hypotéky sa na Slovensku nevyskytujú. Slovenské banky sú veľmi konzervatívne a žiadateľa o hypotekárny úver si náležite preverujú. Slovenské banky poskytujú hypotéky iba žiadateľom, u ktorých existuje veľmi malá nádej, že v budúcnosti nebudú schopný splácať úver.

Ďalšie pôžičky pre študentov:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.