Refinancovanie hypotéky

Refinancovanie hypotéky

Počas splácania akejkoľvek pôžičky (hypotéky) sa môže situácia poberateľa pôžičky výrazne zmeniť. Situácia sa môže zmeniť dobrým alebo aj zlým smerom. Žiadateľ môže stratiť zamestnanie alebo naopak jeho príjem môže výrazne stúpnuť. Keďže hypotekárne úvery sú typmi pôžičiek, ktoré sa splácajú desiatky rokov, takáto zmena situácie môže výrazne zmeniť pohľad na hypotekárny úver.

Refinancovanie hypotéky je jednou z možností, ako sa s takými zmenami vyrovnať. Refinancovať znamená, že poberateľ pôžičky využije inú pôžičku, aby zmenil dĺžku splácania pôvodnej pôžičky a zmenil svoje mesačné splátky.

Pokiaľ sa mesačné splátky stali neúnosne vysoké, je možné požiadať o iný úver s dlhšou dobou splatnosti. Takto sa mesačné splátky logicky znížia, keďže sa doba splácania rozšíri.

Niektorí ľudia sa naopak môžu rozhodnúť splatiť hypotéku v kratšom ako pôvodne plánovanom termíne. V tomto prípade sa zoberie úver, ktorý má kratšiu dobu splácania, ako tomu bolo pri pôvodnej pôžičke.

O refinancovaní hypotéky má zmysel hovoriť aj v prípade, ak sa na trhu výrazne zmenili úrokové miery, za ktorých sú poskytované hypotéky. K takýmto situáciám dochádza počas kríz v hospodárstve, kedy národné banky v snahe podpory hospodárstva znižujú úrokové miery v národnom hospodárstve.

Ďalšie pôžičky pre študentov:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.