Porovnanie hypoték

Porovnanie hypoték

Hypotekárny úver je typ pôžičky, ktorá sa často spláca aj niekoľko desiatok rokov. Pri takejto dĺžke splácania sa  aj malé rozdiely medzi ponúkanými úvermi výrazne prejavia na jeho cene. Desatina percenta úrokovej miery pri 30 ročnom splácaní predstavuje pomerne veľkú sumu pri akejkoľvek nehnuteľnosti.

Z tohto vyplýva poznanie, aké dôležité je porovnanie hypoték. Hľadanie najvýhodnejšej ponuky sa môže vysoko vyplatiť. Porovnávanie hypotekárnych úverov však nie je jednoduché. Banky sa tomu snažia zabrániť. Majú na to rozumný dôvod. Snažia sa vyhnúť priamej konkurencii. Čísla je jednoduché porovnávať. Takto by sa mohla ľahko rozpútať vojna medzi bankami o čo najnižší úrok.

Banky ohodnocujú bonitu klienta a na základe tejto bonity následne určujú úrokovú mieru. Ak chce človek naozaj nájsť najvýhodnejšiu ponuku na trhu, tak si musí dať žiadosť o hypotéku do každej banky.

Hypotekárne úvery sa nelíšia iba výškou úroku. Líšia sa aj rôznymi poplatkami, ako je poplatok za vybavenie úveru. Pôžičky sa líšia aj v dobe splatnosti. Najdlhšia doba splatnosti na slovenskom trhu je 40 rokov.

Nie všetky banky dokážu pri hypotéke financovať 100 percent ceny nehnuteľnosti. Takmer nikdy to nie je 100 percent pri bezúčelových hypotekárnych úveroch.

Ďalšie pôžičky pre študentov:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.