Hypotéka pre živnostníkov

Hypotéka pre živnostníkov

Hypotekárne úvery sú poskytované bez veľkých problémov aj živnostníkom. Banky si ich dnes nemôžu dovoliť ignorovať, pretože ich počet na Slovensku je veľmi významný. Nie všetci živnostníci sú podnikatelia v pravom zmysle slova. Mnohí živnostníci sú tlačení do tejto pozície, pretože je to výhodné pre zamestnávateľa. Finančne je to výhodné aj pre samotného zamestnanca, takže zamestnanci veľmi neprotestujú, keď sa z nich stávajú živnostníci.

Hypotekárne úvery sú poskytované živnostníkom za rovnakých podmienok ako zamestnancom. Jediný rozdiel je v dokazovaní príjmu. Zamestnanci predkladajú potvrdenie o príjme od zamestnávateľa. Živnostníci predkladajú daňové priznanie, ktoré musí byť kladné.

Pri daňovom priznaní môžu živnostníci naraziť na problém. Mnohí v snahe platiť čo možno najnižšie dane nepriznávajú všetky príjmy. Toto im naozaj zníži dane, ktoré musia zaplatiť. S nižším daňovým priznaním sa však stávajú menej bonitným klientmi pre banky.

Hypotéky sú veľmi významné najmä pri fianacovaní kúpy alebo opravy domu či bytu. Živnostníci však môžu hypotekárne úvery využívať aj na financovanie rozvoja svojho podnikania alebo na finacovanie bežnej spotreby. V takomto prípade hovoríme o bezúčelovej hypotéke. Tento typ úveru sa často nazýva americká hypotéka. Tá sa stáva na Slovensku čoraz populárnejšou.

Ďalšie pôžičky pre študentov:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.