Hypotéka na dom

Hypotéka na dom

Ceny domov sú na Slovensku pomerne vysoké. Kúpa domu v hotovosti je nemožná takmer pre všetkých ľudí. Šetrenie je možnosťou takisto nereálnou. Jediná reálna možnosť, ako financovať kúpu nového domu je hypotéka.

Hypotéka, presnejšie hypotekárny úver, je typ úveru, ktorý je zabezpečený nehnuteľnosťou. Hypotéka môže byť zabezpečená samotnou kúpenou nehnuteľnosťou alebo inou nehnuteľnosťou. Nehnuteľnosť, ktorá sa zakladá pri hypotekárnom úvere nemusí byť vo vlastníctve žiadateľa o hypotéku. Žiadateľ však samozrejme musí mať zodpovedajúci súhlas majiteľa danej nehnuteľnosti.

Nie pri všetkých hypotekárnych úveroch je financovaných celých 100 percent ceny nehnuteľnosti. Dnes je to už štandardom, avšak stále sa môžeme stretnúť, keď toto financovanie dosahuje iba 70 percent.

Pri žiadosti o hypotéku je nutné mať vypracovaný odborný odhad ceny na kupovanú nehnuteľnosť alebo na nehnuteľnosť, ktorá bude predmetom záložného práva. Niektoré banky ponúkajú túto službu v rámci ich ponuky. Niektoré banky nevyžadujú odborný odhad ceny a dokážu stanoviť cenu nehnuteľnosti internými postupmi.

Žiadosť o hypotéku je nutné podložiť dokladom o príjme. Na základe tejto informácie banka určí bonitu žiadateľa a na základe tej aj úrok k hypotéke. Veľmi výhodná je hypotéka s príspevkom pre mladých. Táto možnosť však platí iba pre ľudí do 35 rokov.

Ďalšie pôžičky pre študentov:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.